Fizjologia działania

Biodynamiczna terapia czaszkowo-krzyżowa (Biodynamic Craniosacral Therapy) to subtelna terapia manualna pracująca z płynem mózgowo-rdzeniowym. Brzmi to trochę naukowo… a Ty najzwyczajniej sobie leżysz i odpoczywasz.
W obecnych czasach często zapominamy, że jesteśmy czymś więcej niż tylko grupą tkanek, kości i płynów. Natomiast terapia traktuje ciało całościowo i uznaje istnienie wrodzonej siły życiowej, nazwanej przez jej twórcę Williama G. Sutherlanda Oddechem Życia. Uznanie tej siły jest podstawą i fundamentalną zasadą, dzięki której zachowany jest porządek i równowaga w ciele.
- Gdzie jest ta wrodzona siła życiowa? Ten Oddech Życia?
- W płynie.
Płyn jest obecny wszędzie - jest nośnikiem życia. Bez wody nie może ono istnieć. Biodynamiczna terapia czaszkowo-krzyżowa pracuje w płynie mózgowo-rdzeniowym. Płyn ten, tak jak krew czy tlen odwiedza każdą komórkę naszego ciała.

Jest to nieinwazyjna i delikatna forma terapii polegająca na pracy w obrębie czaszki, miednicy, przepon ciała, kręgosłupa i kości krzyżowej. Jej celem jest rozluźnienie napięć struktur łączno-tkankowych powodujące uwolnienie blokad w ciele i psychice człowieka pozostałych po urazach, chorobach lub traumatycznych przeżyciach. Przez delikatny dotyk przywracana jest równowaga w systemie czaszkowo-krzyżowym, co pozytywnie wpływa na pracę centralnego układu nerwowego.

Pierwotny rytm


W naszym ciele są rytmy – rytm serca i oddechu. Zmieniają się one w czasie wysiłku fizycznego, stresu czy snu. Jest jeszcze jeden rytm – pierwotny i niezmienny - rytm, w którym przepływa przez całe ciało, jak fala, płyn mózgowo-rdzeniowy. Z tym rytmem pracuje terapia czaszkowo-krzyżowa.

Jest to rytm pierwotny - pojawia się w czasie życia płodowego jeszcze zanim wykształci się serce i płuca.


Układ czaszkowo-krzyżowy

Tak jak układ krwionośny odpowiedzialny jest za transport krwi a oddechowy za dostarczenie tlenu do komórek ciała, tak układ czaszkowo-krzyżowy (cranio-sacralny) odpowiedzialny jest za dostarczenie do każdej komórki ciała INFORMACJI o matrycy zdrowia. Układ ten obejmuje:
wytwarzanie płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu
cyrkulację płynu w obrębie układu czaszkowo-krzyżowego
wchłanianie płynu przez wszystkie komórki ciała.

Układ czaszkowo-krzyżowy jest częściowo zamkniętym układem składającym się z opony twardej mózgu otaczającej i chroniącej mózg oraz z rdzenia kręgowego, w którym znajduje się płyn mózgowo-rdzeniowy.


Płyn mózgowo-rdzeniowy


Płyn mózgowo-rdzeniowy chroni mózg i rdzeń kręgowy wraz z układem nerwowym oraz zapewnia im właściwe środowisko do sprawnego działania.

Wytwarzanie płynu mózgowo-rdzeniowego w mózgu oraz wchłanianie go przez wszystkie komórki ciała powoduje występowanie rytmicznych ruchów kości czaszki i kości krzyżowej oraz wszystkich tkanek ciała. Jest to pierwotny rytm wyczuwalny w każdym punkcie ciała i docierający do każdej komórki.